ZABIEG USUNIĘCIA ZAĆMY
FAKOEMULSYFIKACJA, czyli operacja USUNIĘCIA ZAĆMY, to procedura, która może zmienić jakość życia Waszego podopiecznego.
Pozwala na przywrócenie widzenia i komfortu życia. Warto pamiętać, że zaćma nie odrasta, więc zabieg jest jednorazowy!
CZYM JEST ZAĆMA?
- Zaćma to nieprzezierność mas soczewki, która dla właściciela widoczna jest jako “biała źrenica”. Utrudnia widzenie lub całkowicie je uniemożliwia.
- Zaćma może mieć różne tło - m.in. pourazowe, genetyczne, metaboliczne (zaćma cukrzycowa).
- Niezależnie jednak od jej przyczyny, jeśli zdiagnozujemy ją na odpowiednim etapie, to możemy ją usunąć i przywrócić dobre widzenie.
- Podczas operacji usuwamy zmętniałe biała soczewki, a w ich miejsce wkładamy sztuczną soczewkę, z której zwierzę będzie korzystało do końca swojego życia.
KIEDY MOŻEMY OPEROWAĆ?
- Najważniejsza jest diagnostyka!
- Im zaćma młodsza, tym prościej ją zoperować i tym niższe ryzyko powikłań, więc nie warto zwlekać z decyzją!!
- U zwierząt decydujemy się na operację, gdy zaćma jest postępująca i zaczyna przeszkadzać w widzeniu. Decyzję o dogodnym czasie podejmujemy na podstawie pełnego badania okulistycznego wraz z USG gałki ocznej, gonioskopią, a także badaniem ERG.
- Najważniejszą wiadomością przed podjęciem decyzji jest to, czy wraz z zaćmą nie rozwija się postępujący zanik siatkówki. Niestety jeśli siatkówka nie będzie pracowała, to fakt usunięcia zaćmy nic nie zmieni i zwierzę dalej pozostanie niewidome.
- Ocenę siatkówki dokonujemy albo w trakcie badania okulistycznego lub przy użyciu ERG (elektroretinografu). Jeśli pomiar wskaże na dobre działanie fotoreceptorów, to mamy “zielone światło”, aby szykować się do zabiegu!
CZY ZABIEG JEST KONIECZNY?
- Zabieg nie zawsze jest konieczny - niektóre typy zaćmy nie postępują przez całe życie, więc nie trzeba ich operować.
- Jednak jeśli zaćma się rozwija, to nie ma innego sposobu na jej usunięcie. Witaminy czy krople do oczu nie są skuteczne. Mogą w niewielkim stopniu opóźniać przebieg mętnienia mas soczewki, jednak jest to działanie suplementów, a nie leków i ostatecznie do operacji i tak będziemy musieli się przygotować.
CZY SĄ JAKIEŚ GŁÓWNE KRYTERIA KWALIFIKACJI?
Tak!
Te kryteria to:
- działająca siatkówka
- brak silnego zapalenia wewnątrz gałki ocznej
- prawidłowa budowa kąta przesączania u ras predysponowanych do jaskry i prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Pozostałe zmiany wewnątrz oka mogą być dyskwalifikujące lub nie - ocena należy do lekarza okulisty.
CZY ZABIEG WIĄŻE SIĘ Z JAKIMŚ RYZYKIEM?
Tak!
- Przede wszystkim to ryzyko anestezjologiczne! Pacjent musi przejść wcześniej pełne badania krwi oraz badanie kardiologiczne. Przy obecności chorób przewlekłych zawsze zachęcamy do wstępnej oceny przez naszego anestezjologa!
- Ponadto istnieje ryzyko samego zabiegu! Mimo tego, że operujemy zwierzęta tym samym sprzętem, który używany jest u ludzi, to zwierzęce oko jest dużo bardziej wrażliwe!
- Po operacji zawsze pojawia się zapalenie błony naczyniowej (wnętrza oka), dlatego przygotowujemy pacjenta farmakologicznie już kilka dni przed zabiegiem i kontynuujemy leczenie nawet do miesiąca czasu po.
- Zwierzęta mają też predyspozycję do jaskry, czyli choroby związanej z powstaniem wysokiego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej!
- U niektórych ras pojawić się może też spontaniczne odwarstwienie siatkówki.
Wszystkie te 3 powikłania prowadzą do ślepoty, a nawet potrzeby usunięcia gałki ocznej!!
- Każde z tych powikłań może pojawić się w oku nawet, jeśli technicznie zabieg przebiegnie prawidłowo. Wynika to właśnie z tkankowej wrażliwości u zwierząt!!
- Ryzyko pojawienia się powikłań to 1:8 operowanych pacjentów!
- Czasami zdarzają się drobniejsze powikłania jak obrzęk rogówki czy tylne zmętnienia torebki soczewki, które jednak nie muszą przeszkadzać w widzeniu po zabiegu.